Lilium Aurum
kniha

Události

Po Ut St Š Pi So Ne

 

Vítame Vás

Hodossy Gyula
Hodossy Gyula, riaditeľ

Vážený návštevník!
Milí priatelia!

S radosťou Vás vítam na webovej stránke vydavateľstva LILIUM AURUM.
Dovoľte mi, aby som Vás sprevádzal vo svete nášho portálu: ponúknutím prehľadu o našich knihách, autoroch a maďarskom kultúrnom živote na Slovensku.

Po revolúcii sme si vytýčili hojný a náročný cieľ: vysnívali sme si kultúrnu dielňu, znášajúc duchovné bremená, finančné ťažkosti, dôverujúc veľaváženej pozornosti čitateľov a dúfajúc v úmysel spolupráce autorov.
Stalo sa to v prostredí plnej príležitostí, ale aj konfliktov. „Ozbrojili” sme sa dostatočnou duševnou silou, aby sme sa za predpokladu pravidelného sebarozvoja zapojili do novej siete zveľaďujúcej kultúru, ktorá by mala napomáhať tvorbe a šíreniu menšinových hodnôt a maďarských diel na Slovensku.
Ani „slobodná služba” nestrácala zo svojej aktuálnosti. Svoje úlohy si volíme dodnes slobodne, tak ako aj autori a čitatelia sa rozhodujú na základe slobodnej vôle pre nás, čiže pre uchovávanie, formovanie a zveľaďovanie hodnôt. Postavili sme sa na stranu tvorby, k čomu sme potrebovali námety a vedomosti, talentovaných autorov a usilovných spolupracovníkov, empatických mecenášov, skúsených typografov, knihy milujúcich obchodníkov a nie v poslednom rade náročných čitateľov.
Keď sme vstúpili na cestu, tešili sme sa, že sa otvorili hranice, že sme si mohli dovoliť tvoriť a šíriť vlastné názory, že myšlienky maďarskej inteligencie na Slovensku prestali byť zakázaným ovocím. Popri slobodnej ars - poetice bolo možné rozmýšľať a konať v duchu zachovania národnej identity spolu so všetkými, ktorí sa cítili na tvorbu pre budúcnosť. Dnes, kráčajúc po zvolenej ceste konštatujeme, že zmizli naše hranice a vstúpili sme do multikultúrnej spoločnosti, v ktorej sa európskym duchom snažíme uchovať menšinové hodnoty s cieľom obohatenia a sprestrenia nášho užšieho sveta, kultúrneho života tejto spoločnosti.
Ďakujúc za návštevu Vám želám príjemné „potulovanie” na našom portále.

Hodossy Gyula